Finomított Scenar-kialakítás
Az eredeti Scenar tulajdonságaira épülő gyári fejlesztés.
Z-shops gyártói adattár · Lapua
Gyártói cikkszám: 4316016
Gyári képek, részletes magyar ismertető és a gyártó honlapján közölt műszaki, illetve ballisztikai adatok.


A Lapua Scenar-L 6.5×47 Lapua kaliberű gyári készlőszerének azonosítója 4316016. A gyár ennél a változatnál 8.8 g (136 gr) lövedéktömeget közöl. A lövedék gyári szerkezeti megnevezése: Open Tip Match. A lövedék külön gyári kódja GB546. A kaliber, a tömeg és a cikkszám együtt különíti el a többi Lapua-változattól.
A Scenar-L a Lapua Scenar versenylövedékének továbbfejlesztett változata. A gyártó a köpenyfal központosságára, a tömegszórásra és a méretek egyenletességére különösen szigorú követelményeket alkalmaz ennél a családnál. A nyitott csúcsú Match kialakítás sportfelhasználásra készül; a termékleírások a nagy távolságú lövészetet, a benchrestet és az F-Class versenyeket is kiemelik. A kész lőszer értékelésénél a családon belüli pontos lövedékváltozat éppolyan fontos, mint a Scenar-L név. Egy könnyebb és egy nehezebb kivitel eltérő gyári kezdősebességet, légellenállási adatot és röppályát kaphat. A saját adatlapján minden változat külön szerepel, így az összehasonlítás a valóban megadott töltetre és a hozzá tartozó gyári mérési adatokra támaszkodhat.
A csőtorkolati sebesség 800 m/s. A 300 méteres gyári pontban a sebesség 641 m/s. A csőtorkolati mozgási energia 2816 J. A 300 méteres gyári pontban a mozgási energia 1806 J. A gyári ballisztikai együttható: 0,545 G1 / 0,274 G7. A táblázatok a gyár által megadott távolságokat és mértékegységeket tartalmazzák; a köztes távolságokhoz nem szerepelnek becsült értékek.
A gyártó által jelzett felhasználás: sportlövészet. A részletes adatlap a konkrét lőszer adatait mutatja; a termékcsaládra vonatkozó gyári megállapítások külön jelölést kapnak.
Az eredeti Scenar tulajdonságaira épülő gyári fejlesztés.
A Lapua szigorúbb követelményeket ír le a köpenyfal koncentrikusságára.
Kiemelt gyártási szempont a kis tömegeltérés és a méretek egyenletessége.
A gyár sportversenyekhez, többek között benchresthez és F-Classhoz ajánlja.
A gyártó által megadott sebesség-, energia- és röppályaadatok, a hozzájuk tartozó mértékegységekkel és mérési feltételekkel.
| Távolság (m) | Sebesség (m/s) | Mozgási energia (J) |
|---|---|---|
| 0 | 800 | 2816 |
| 100 | 745 | 2444 |
| 200 | 692 | 2106 |
| 300 | 641 | 1806 |
| 600 | 502 | 1109 |
| 800 | 423 | 786 |
| 1000 | 355 | 554 |
A „—” jel ellenőrzött gyári adat hiányát jelenti; a közölt nulla „0”. A táblázatban szereplő távolságokat és mértékegységeket a fejléc jelzi. A gyártói mérési körülmények és az esetleges adatkorlátok a forrásoknál olvashatók.
| Távolság (m) | Széleltérítés (mm) |
|---|---|
| 0 | 0 |
| 100 | 17 |
| 200 | 72 |
| 300 | 168 |
| 600 | 759 |
| 800 | 1463 |
| 1000 | 2478 |
Gyári szélfeltétel: Oldalszél: 4 m/s (gyári angolszász jelölés: 13 fps).
| Belövési referencia (m) | 100 m | 200 m | 300 m | 600 m | 800 m | 1000 m | 1200 m | 1500 m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 | 0 | -137 | -479 | -3116 | -6744 | -12593 | — | — |
| 300 | 160 | 183 | 0 | -2157 | -5466 | -10995 | — | — |
| 600 | 519 | 902 | 1079 | 0 | -2589 | -7399 | — | — |
A „—” a gyári táblázatban hiányzó adatot jelöli.
Az angolszász gyári blokk távolságai a táblázatok fejlécében megadott egységben szerepelnek. Ezek külön gyári adatsorok: 100 m és 100 yd nem azonos távolság. A gyárilag megjelenített számértékeket és kerekítést tartottuk meg.
| Távolság (yd) | Sebesség (fps) | Mozgási energia (ft.-lbs.) |
|---|---|---|
| 0 | 2625 | 2077 |
| 100 | 2461 | 1825 |
| 200 | 2300 | 1595 |
| 300 | 2145 | 1387 |
| 600 | 1720 | 892 |
| 800 | 1472 | 653 |
| 1000 | 1284 | 497 |
| Távolság (yd) | Széleltérítés (in) |
|---|---|
| 0 | 0 |
| 100 | 1 |
| 200 | 2 |
| 300 | 5 |
| 600 | 24 |
| 800 | 46 |
| 1000 | 76 |
Gyári szélfeltétel: Oldalszél: 4 m/s (gyári angolszász jelölés: 13 fps).
| Belövési referencia (yd) | 100 yd | 200 yd | 300 yd | 600 yd | 800 yd | 1000 yd | 1200 yd | 1500 yd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 | 0 | -4 | -15 | -97 | -209 | -385 | — | — |
| 300 | 5 | 6 | 0 | -68 | -169 | -336 | — | — |
| 600 | 16 | 28 | 34 | 0 | -79 | -223 | — | — |
A „—” a gyári táblázatban hiányzó adatot jelöli.
A gyár az eredeti Scenarhoz képest szigorúbb központossági, tömeg- és méretegyenletességi követelményeket emel ki.
A család gyári bemutatása Match és céllövészeti felhasználásra összpontosít.
Ellenőrzés dátuma: 2026-10-17.
A pontos gyári adatlap Purpose mezője: Target.
A Lapua ennél a termékcsaládnál nem ad külön hangtompítós ajánlást.