Finomított Scenar-kialakítás
Az eredeti Scenar tulajdonságaira épülő gyári fejlesztés.
Z-shops gyártói adattár · Lapua
Gyártói cikkszám: 4316047
Gyári képek, részletes magyar ismertető és a gyártó honlapján közölt műszaki, illetve ballisztikai adatok.


A Lapua Scenar-L 6 mm B.R. Norma kaliberű gyári készlőszerének azonosítója 4316047. A gyár ennél a változatnál 6.8 g (105 gr) lövedéktömeget közöl. A lövedék gyári szerkezeti megnevezése: Open Tip Match. A lövedék külön gyári kódja GB542. A kaliber, a tömeg és a cikkszám együtt különíti el a többi Lapua-változattól.
A Scenar-L a Lapua Scenar versenylövedékének továbbfejlesztett változata. A gyártó a köpenyfal központosságára, a tömegszórásra és a méretek egyenletességére különösen szigorú követelményeket alkalmaz ennél a családnál. A nyitott csúcsú Match kialakítás sportfelhasználásra készül; a termékleírások a nagy távolságú lövészetet, a benchrestet és az F-Class versenyeket is kiemelik. A kész lőszer értékelésénél a családon belüli pontos lövedékváltozat éppolyan fontos, mint a Scenar-L név. Egy könnyebb és egy nehezebb kivitel eltérő gyári kezdősebességet, légellenállási adatot és röppályát kaphat. A saját adatlapján minden változat külön szerepel, így az összehasonlítás a valóban megadott töltetre és a hozzá tartozó gyári mérési adatokra támaszkodhat.
A csőtorkolati sebesség 815 m/s. A 300 méteres gyári pontban a sebesség 634 m/s. A csőtorkolati mozgási energia 2258 J. A 300 méteres gyári pontban a mozgási energia 1368 J. A gyári ballisztikai együttható: 0,472 G1 / 0,236 G7. A táblázatok a gyár által megadott távolságokat és mértékegységeket tartalmazzák; a köztes távolságokhoz nem szerepelnek becsült értékek.
A gyártó által jelzett felhasználás: sportlövészet. A részletes adatlap a konkrét lőszer adatait mutatja; a termékcsaládra vonatkozó gyári megállapítások külön jelölést kapnak.
Az eredeti Scenar tulajdonságaira épülő gyári fejlesztés.
A Lapua szigorúbb követelményeket ír le a köpenyfal koncentrikusságára.
Kiemelt gyártási szempont a kis tömegeltérés és a méretek egyenletessége.
A gyár sportversenyekhez, többek között benchresthez és F-Classhoz ajánlja.
A gyártó által megadott sebesség-, energia- és röppályaadatok, a hozzájuk tartozó mértékegységekkel és mérési feltételekkel.
| Távolság (m) | Sebesség (m/s) | Mozgási energia (J) |
|---|---|---|
| 0 | 815 | 2258 |
| 100 | 752 | 1924 |
| 200 | 692 | 1627 |
| 300 | 634 | 1368 |
| 600 | 483 | 792 |
| 800 | 398 | 539 |
| 1000 | 332 | 374 |
A „—” jel ellenőrzött gyári adat hiányát jelenti; a közölt nulla „0”. A táblázatban szereplő távolságokat és mértékegységeket a fejléc jelzi. A gyártói mérési körülmények és az esetleges adatkorlátok a forrásoknál olvashatók.
| Távolság (m) | Széleltérítés (mm) |
|---|---|
| 0 | 0 |
| 100 | 19 |
| 200 | 80 |
| 300 | 189 |
| 600 | 862 |
| 800 | 1670 |
| 1000 | 2845 |
Gyári szélfeltétel: Oldalszél: 4 m/s (gyári angolszász jelölés: 13 fps).
| Belövési referencia (m) | 100 m | 200 m | 300 m | 600 m | 800 m | 1000 m | 1200 m | 1500 m |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 | 0 | -134 | -473 | -3160 | -6970 | -13287 | — | — |
| 300 | 158 | 182 | 0 | -2213 | -5708 | -11709 | — | — |
| 600 | 527 | 919 | 1107 | 0 | -2757 | -8019 | — | — |
A „—” a gyári táblázatban hiányzó adatot jelöli.
Az angolszász gyári blokk távolságai a táblázatok fejlécében megadott egységben szerepelnek. Ezek külön gyári adatsorok: 100 m és 100 yd nem azonos távolság. A gyárilag megjelenített számértékeket és kerekítést tartottuk meg.
| Távolság (yd) | Sebesség (fps) | Mozgási energia (ft.-lbs.) |
|---|---|---|
| 0 | 2674 | 1666 |
| 100 | 2485 | 1439 |
| 200 | 2303 | 1236 |
| 300 | 2128 | 1055 |
| 600 | 1661 | 643 |
| 800 | 1396 | 454 |
| 1000 | 1169 | 319 |
| Távolság (yd) | Széleltérítés (in) |
|---|---|
| 0 | 0 |
| 100 | 1 |
| 200 | 3 |
| 300 | 6 |
| 600 | 27 |
| 800 | 53 |
| 1000 | 89 |
Gyári szélfeltétel: Oldalszél: 4 m/s (gyári angolszász jelölés: 13 fps).
| Belövési referencia (yd) | 100 yd | 200 yd | 300 yd | 600 yd | 800 yd | 1000 yd | 1200 yd | 1500 yd |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 | 0 | -4 | -15 | -98 | -215 | -403 | — | — |
| 300 | 5 | 6 | 0 | -69 | -175 | -354 | — | — |
| 600 | 16 | 29 | 34 | 0 | -83 | -239 | — | — |
A „—” a gyári táblázatban hiányzó adatot jelöli.
A gyár az eredeti Scenarhoz képest szigorúbb központossági, tömeg- és méretegyenletességi követelményeket emel ki.
A család gyári bemutatása Match és céllövészeti felhasználásra összpontosít.
Ellenőrzés dátuma: 2026-10-17.
A pontos gyári adatlap Purpose mezője: Target.
A Lapua ennél a termékcsaládnál nem ad külön hangtompítós ajánlást.